ارزیابی حسی، گامی در جهت حداکثر نمودن پتانسیل محصولات غذایی

در بازار همیشه رقابتی، دانش ارزیابی حسی به طور فزاینده ای برای کمک به تصمیم گیری های مهم در مورد محصولات غذایی و غیر غذایی از جمله بهبود محصول، کنترل کیفیت و توسعه محصول جدید تا تغییر فرآیند تولید و یا ارزیابی رقبا مورد استفاده قرار می گیرد. ارزیابی حسی با استفاده از روش‌های آزمون مختلف، اطلاعاتی در مورد چگونگی درک محصولات از طریق حواس پنجگانه ارائه می کند. امروزه اهمیت ادراک حسی نسبت به کیفیت غذا بسیار مورد توجه دست اندرکاران صنایع غذایی قرار گرفته و این امر موجب تقاضای روز افزون برای متخصصان ارزیابی حسی شده است.

به دنبال خدمات تخصصی جهت تعالی محصولات خود هستید؟
با ماگنولیا اوج بگیرید !

نیازهای شما، امکانات و توانمندی های ما

یکی از مهمترین اهداف صنعت غذا تعیین چگونگی تاثیر محصولات غذایی بر حواس مصرف کنندگان است. از آنجا که حواس پنجگانه انسان به عنوان دروازه های بدن عمل می کنند، فواید غذای سالم تنها در صورتی پدیدار می شود که حواس انسان بپذیرد. بنابراین اولین و مهمترین پارامتر در یک ماده غذایی، ویژگی های حسی آن است.ارزیابی حسی تلاش می کند تا تنها با تمرکز بر خود ویژگی های حسی مواد غذایی، اطلاعات مهم و مفیدی را به توسعه دهندگان محصول، دانشمندان علوم غذایی و مدیران درباره ویژگی های حسی محصولاتشان ارائه دهد. این روش یک روش غیرقابل جایگزین در صنایع غذایی است که با بخش های کلیدی در تولید مواد غذایی از جمله تحقیقات بازاریابی، طراحی و بسته بندی، تحقیقات درباره محصول، فروش، ساخت و تولید، و کنترل کیفیت در ارتباط است.

برنامه ریزی و اجرای ارزیابی حسی به شرایطی نیاز دارد که امکان صحت، دقت و حساسیت نتایج را فراهم نموده و نتایج واقعی و پایا به دست آید. شرکت دانش بنیان طعم و عطر ماگنولیا مجهز به یک آزمایشگاه تخصصی ارزیابی حسی با امکانات پیشرفته می باشد که زیر نظر متخصصین مجرب در علوم تغذیه و آمار، ضمن بهره گیری از پانلیست (ارزیاب)های کارآزموده، قابلیت انجام آزمون های ارزیابی حسی و تست پانل موردنیاز در خدمات زیر را دارد:

  • بررسی پروفایل طعمی محصولات غذایی
  • بررسی میزان پذیرش محصولات غذایی
  • مقایسه محصولات با رقبا

با دانش ارزیابی حسی بیشتر آشنا شویم

طعم دهنده های مصنوعی چطور عمل می کنند؟

طعم دهنده های مصنوعی چطور عمل می کنند؟

هر چیزی که ما استشمام می کنیم  باید حاوی ترکیبات شیمیایی فرار باشد. ترکیبات شیمیایی بخار شده به سلول های حسی درون بینی متصل شده و آنها را فعال می کنند. در مورد حس چشایی نیز ترکیبات شیمیایی باعث فعال شدن جوانه های چشایی در فرد می شوند.

رنگ های بسته بندی : دیگران در مورد برند شما چه می گویند

رنگ های بسته بندی : دیگران در مورد برند شما چه می گویند

یک بسته بندی محرک و هیجان انگیز قابلیت برانگیختن حواس پنجگانه مشتری را دارا می باشد. بنابراین ارزیابی حسی می تواند نقش تعیین کننده ای در طراحی و بسته بندی محصول داشته باشد. طراحی بسته بندی محصول اولین ویژگی بصری است که مشتری آن را با حس بینایی خود درک می کند و بارزترین ویژگی آن رنگ است که حتی از فاصله دور نیز قابل مشاهده است.

صنایع غذایی چگونه تحقیقات حسی خود را بر روی کودکان و نوزادان انجام می دهند؟

صنایع غذایی چگونه تحقیقات حسی خود را بر روی کودکان و نوزادان انجام می دهند؟

غذاها و نوشیدنی های نوزادان، کودکان نوپا، خردسالان و یا حتی کودکان بزرگتر درست مثل افراد بزرگسال با استفاده از آزمودنی های واقعی و از طریق آزمایشات مشابه آزمایش می شوند. بدین ترتیب صنایع تولید کننده متوجه می شوند که کودکان محصول آن ها را دوست دارند یا نه.

کانال تلگرام مجله ارزیابی حسی ماگنولیا

نخستین مجله علمی «ارزیابی حسی» در ایران


این مجله با هدف تبادل اطلاعات در زمینه «ارزیابی حسی،تکنیک ها و کاربردها در صنایع غذایی»، راه اندازی شده است تا به عنوان یک منبع با ارزش در اختیار مخاطبین قرار گیرد.

تماس با کارشناس ارزیابی حسی

موبایل: 09100511769
ایمیل: testpanel@magnolia-flavor.com
آیدی تلگرام: Nazaninkoosha@