رنگ های بسته بندی : دیگران در مورد برند شما چه می گویند

1396-10-27

ارزش زیبایی شناختی و کاربردپذیری شکل خارجی یک محصول معیار اساسی برای ارزیابی جذابیت آن و در نتیجه پذیرش آن توسط مصرف کنندگان محصول است. این ارزش ها را غالباً توسط طراحی هنری و کیفیت بسته بندی می توان تعیین کرد. یک بسته بندی محرک و هیجان انگیز قابلیت برانگیختن حواس پنجگانه مشتری را دارا می باشد. بنابراین ارزیابی حسی می تواند نقش تعیین کننده ای در طراحی و بسته بندی محصول داشته باشد. طراحی بسته بندی محصول اولین ویژگی بصری است که مشتری آن را با حس بینایی خود درک می کند و بارزترین ویژگی آن رنگ است که حتی از فاصله دور نیز قابل مشاهده است.

رنگ بسته بندی می تواند احساسات و نگرش مصرف کننده را تحت تأثیر قرار دهد. انتخاب مناسب برای بسته بندی می تواند با جلب توجه خریداران به تولید کننده محصول در پشت سر گذاشتن رقبا کمک نماید.

انتخاب درست رنگ بسته بندی

رنگ تحریک آمیز است. این قدرت را دارد که باعث ایجاد افکار و احساسات مثبت و یا منفی در فرد شود. رنگ تداعی کننده نیز هست. تجارب شخصی فرد معمولا واکنش وی به رنگ های مختلف را شکل می دهد. به همین دلیل، قبل از اینکه یک مشتری درباره محصول اطلاعات داشته باشد، نمای رنگی روی بسته بندی می تواند احساسات و نگرش مصرف کننده را تحت تأثیر قرار دهد. در نهایت: برای اینکه رنگ بتواند به طور موفقیت آمیزی بین محصول و مصرف کننده موردنظر  ارتباط ایجاد کند، لازم است که جزئیات مناسبی را در مورد هر دوی آن ها بدانیم. برای اینکه بتوانید رقبای خود را پشت سر بگذارید و توجه خریداران بالقوه را به خود جلب کنید، بایستی اهداف زیر را در هنگام انتخاب رنگ برای بسته بندی به خاطر داشته باشید.

مشتریان خود را بشناسید

برای تصمیم‌گیری درباره انتخاب رنگ، ابتدا ذهنیت مشتریان خود را در نظر بگیرید. با هر سن، جنسیت، وضعیت اقتصادی، یا سطح تحصیلاتی که باشند، خودتان را جای آن ها بگذارید تا ببنید چه چیزی آن ها را برای خرید تحریک می کند. فراموش نکنید قبل از اینکه رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید باید ترجیحات و مصادیق فرهنگی مربوط به بازار هدف را در نظر بگیرید.

پیامتان را بشناسید

هدف نهایی استفاده از محصول شما چیست؟ شما با انتخاب یک بسته بندی چه پیامی را می‌خواهید به خریدار بفرستید؟ آیا این پیام نوید بخش آسایش است و یا یک پیام سرگرم کننده و یا محافظه کارانه است؟ آیا در مورد سلامت و تندرستی است، یا برای ایجاد حس جاذبه در مشتری و یا کمک به حل یک مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ آیا در مورد لوکس بودن است؟ آیا در مورد اعتبار و ارزش است؟ صرف نظر از این ها، اطمینان حاصل کنید که رنگ ها پیام درست را ارسال می کنند. اکنون با در نظر داشتن این نکات کلیدی، بیایید به رنگ‌های بسته بندی و مفهوم آن‌ها نگاهی بیندازیم.

 

سفید

در روانشناسی رنگ، رنگ سفید به عنوان یک بوم خالی در نظر گرفته می شود. این رنگ نشان دهنده معصومیت، برابری و شروعی جدید است. سفید به عنوان رنگ بسته بندی، امن، ساده، بدون مخاطره و محافظه کارانه است. اما هر جا که قصد ایجاد نمایی حاکی از پاکیزگی، خلوص، کارایی و یا سادگی دارید، رنگ سفید انتخاب خوبی است.

رنگ های بسته بندی

سیاه

سیاه یک رنگ قدرتمند است، که نشان دهنده کنترل و اقتدار است. زمانی که به عنوان رنگ بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ سیاه تمایل دارد که برجسته و بارز باشد و ظاهر سنگین تر و برتری از محصول ارائه دهد و ارزش محصول را در نظر مشتری ارتقا دهد. حس مرموز بودن، لوکس بودن و ظرافت را القا می کند.

شما می توانید در طراحی با بکار برد رنگ دیگری مانند سفید و یا خاکستری در کتار رنگ سیاه، معنای ضمنی آن را تغییر دهید. برای جذب خریداران ثروتمندتر می توانید یک مهر و نشان به رنگ نقره ای و یا طلایی اضافه کنید. بکار بردن رنگ قرمز یک مفهوم بزرگسالانه و عاشقانه در آن ایجاد می کند. بکارگیری رنگ صورتی و یا گل سرخ پیام را ملایم تر کرده و بازار بانوان را جذب می کند. در حالی که ترکیب آن با  رنگ قرمز متمایل به ارغوانی  یا ارغوانی خالص تاحدی باعث غیرعادی شدن ظاهر آن شده و مشتریان خلاق را به خود جلب می کند. به عنوان یک قاعده کلی، رنگ های روشن تر، پیام هایی با جدیت کمتر ارسال می کنند.

رنگ های بسته بندی

آبی

چیزی که در مورد رنگ آبی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد این است که در سراسر جهان، رنگ آبی محبوب ترین رنگ در میان زنان و مردان است. این موضوع باعث می شود که رنگ آبی امن ترین رنگ برای استفاده باشد، اما این انتخاب ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و به یک بسته بندی خسته کننده و قابل پیش‌بینی تبدیل شود. کلید کار اینجاست که رنگ آبی صحیح و مرتبط با بازار هدف را انتخاب کرده و بافت‌ها و پوشش های تزئینی به آن اضافه کنید تا محصول شما را متمایز و برجسته سازد. آبی تیره‌تر برای افراد مسن‌تر مناسب بوده و رنگ‌های آبی روشن‌تر و کهربایی می تواند بازار جوانان را به خود جلب کند.

روانشناسی رنگ، رنگ آبی را با صداقت، اعتماد پذیری، قدرت و هماهنگی مرتبط می داند. استفاده از رنگ آبی در بسته بندی بیانگر اثربخشی محصول و اطمینان به آن است. هر چه آبی تیره‌تر باشد، محصول ما حرفه‌ای‌تر، جدی‌تر و محافظه کارانه‌تر به نظر برسد. هر چه رنگ آبی روشن‌تر باشد، محصول لطیف‌تر و خلاقانه‌تر به نظر می‌رسد. رنگ آبی همچنین می تواند بیانگر این باشد که محصول به آرامش خریدار کمک خواهد کرد.

قرمز

استفاده از رنگ قرمز، توجه را به محصول شما جلب می کند، باعث برانگیخته شدن احساسات و تحریک خریداران بالقوه می شود، چراکه رنگ قرمز نشان دهنده سر زندگی، جنبش، شور، اشتیاق و قدرت است. رنگ قرمز تیره بیانگر حرفه ای بودن و لوکس بودن است، در حالی که قرمز روشن تر هیجان انگیزتر و پر انرژی‌تر است و ارزش ادراک شده کمتری نسبت به قرمز تیره دارد. اگر با چاپ و یا تزئینات طلایی و نقره‌ای همراه شود، موجب افزایش ارزش ادراک شده محصول می شود.

رنگ های بسته بندی

سبز

رنگ سبز رنگی است که با تعادل و هماهنگی همراه است، رنگ سبز همچنین با مفاهیم امنیت، ثروت و رشد پیوند داده می شود. رنگ سبز همواره انتخاب مناسبی برای محصولات سلامت محور (nutraceuticals)، سازگار با محیط زیست و طبیعی است، رنگ سبز تیره دلالت بر ثروت، تجمل و کیفیت حرفه ای محصول دارد، در حالی که رنگ سبز روشن یا مات بیانگر امنیت زیست محیطی و مغذی بودن است. رنگ سبز غالبا یک رنگ ایده آل برای انتخاب است، و با اضافه کردن رنگ و پوشش های تزئینی و چاپ های رنگی که می تواند بازار هدف شما را جذب کند، اثربخش تر هم خواهد شد.

نارنجی

بسته بندی نارنجی در محصول بیانگر مقرون به صرفه بودن، سرگرم کنندگی و ماجراجویی است. تقریبا می توان گفت که خرید یک محصول در بسته بندی نارنجی یک قمار است. رنگ نارنجی اشاره به یک چیز متفاوت، یک جنبش، یا یک قیمت مقرون به صرفه دارد. در روانشناسی رنگ ها، رنگ نارنجی به معنای اکتشاف، خوش بینی، اعتماد به نفس و صمیمی بودن است. رنگ نارنجی یک رنگ پرشور، برون گرا و صمیمی است. گرچه برخی از انواع رنگ نارنجی ممکن است حس ارزان قیمت بودن را القا کنند، اما بهبود بسته بندی با استفاده از رنگ های دیگر می تواند پیام را تغییر داده و ارزش ادراک شده را افزایش دهد.

زرد

پر زرق و برق، مثبت و روحیه بخش است، رنگ زرد بیانگر ایده های اصیل و خلاقیت است. به عنوان عاملی شناخته می شود که با برانگیختن ذهن به فرآیند تصمیم گیری کمک می کند، بنابراین رنگ مناسبی برای بازارهای اشباع شده می باشد. در رنگ های بسته بندی، رنگ زرد بیانگر محصولی اصیل، خلاقانه یا ارزان قیمت و سرگرم کننده است. با انرژی مثبت و حس شادی موجود در این رنگ می‌توان کودکان و نوجوانان را به خود جذب کرد. بسته بندی زرد رنگ برای محصولاتی که هدفشان بالا بردن روحیه یا شادی آوری است، مناسب می باشد.

فیروزه‌ای

یادآور دریا و بیانگر وضوح و شفافیت در افکار و ارتباطات است. تسکین دهنده احساسات و تداوم بخش روح است، می تواند انرژی را تجدید کرده و الهام بخش افکار مثبت باشد. رنگ فیروزه‌ای یک رنگ مناسب برای امکانات بهداشتی و سلامتی و برای مشاغل پزشکی است. استفاده از رنگ فیروزه‌ای در محصولات تمیز کننده نیز ایده آل است، چرا که بازتاب دهنده خلوص بدون ایجاد احساس استریلیزه بودن یا پزشکی بودن است.

بنفش

استفاده از رنگ بنفش به عنوان رنگ بسته بندی نشان دهنده تجمل، افراط، کیفیت استثنایی و یا انحصاری بودن است، خصوصا اگر با تزئینات و چاپ نقره ای و طلایی همراه باشد. رنگ بنفش با ایده آل های بالا، تخیل، معنویت و منحصر به فرد بودن ارتباط دارد. بسته بندی محصولات کلی (holistic products) و هر چیزی در حوزه معنویت با این رنگ ترکیب مناسبی را به وجود می آورد. رنگ بنفش در جذب بازار زنان و جوانان بیشتر از مردان است، گرچه به مرور،  مورد پذیرش قرار می گیرد.

صورتی

بسته بندی به رنگ صورتی آرام بخش و بدون مخاطره است. یکی از مناسب ترین رنگ ها برای محصولات مرتبط به بازار بانوان مثل لوازم آرایشی و بهداشتی، مد، زیبایی و عاشقانه است، چرا که رنگ صورتی الهام بخش، خالصانه، صمیمانه و آرام بخش است. رنگ صورتی در حالت روشن آن زنانه و جوان پسند است و در حالت تیره آن با شور و انرژی زیادی همراه است. ترکیب رنگی صورتی با رنگ های تیره تر به آن حس اغواکنندگی و قدرت بیشتری می بخشد. استفاده از رنگ صورتی چرک و کمرنگ در بسته بندی ها، بازارهای احساسی‌تر و مسن‌تر را به خود جذب می کند. استفاده از صورتی روشن یا نئونی به کالاهایی با قیمت ارزان‌تر و مرسوم اشاره دارد که برای نوجوانان و کودکان جذابیت بصری به وجود می آورد.

در حالی که مطمئناً رنگ ها فاکتور بسیار مهمی در طراحی کلی محصول هستند، ما معتقدیم یک بسته بندی محرک باعث می شود که حس پنجگانه مشتری برانگیخته شود. ما به مشتریان خود کمک می کنیم تا با ایجاد راهکارهای مناسب چاپ و بسته بندی سفارشی بتوانند "محدودیت ها را تحت فشار" قرار دهند.

 

منبع : http://www.johnsbyrne.com/blog/packaging-colors-say-brand

16 فوریه 2017