معرفی آزمایشگاه ارزیابی حسی ویرجینیا تک

1396-08-30

در آزمایشگاه ارزیابی حسی ویرجینیا تِک، محققان با استفاده از حالت های مختلف صورت احساس افراد را نسبت به چیزی که مزه می کنند، ثبت و با استفاده از نرم افزار پیشرفته ای به نام نرم افزار تجزیه و تحلیل خودکار حالت صورت (AFEA: Automated Facial Expression Analysis) تجزیه و تحلیل می کنند. طبق اظهارات سوزان دانکن، استاد علوم و تِکنولوژی غذایی در دانشگاه ویرجینیا تِک، مزیت منحصر به فرد این آزمایشگاه برای محققان، مطالعه چگونگی عملکرد غذاها یا نوشیدنی ها در بازار تجاری است.

در این آزمایشگاه ارزیابی حسی ویرجینیا تِک که در سال 2014 افتتاح شد، نمونه های غذایی یا نوشیدنی در کابین های مجزا که مجهز به یک صفحه نمایش لمسی هستند، برای افراد سرو می شود. در تمام مدت چهره آن ها حتی کوچکترین حرکت آن ها (مانند بالا کشیدن ابرو، لب، چروک های ریز پیشانی، چپ نگاه کردن و ...) توسط دوربین ها ثبت و مونیتور می شود تا هر آنچه که حتی به طور ناخودآگاه در ذهن افراد می گذرد را نشان دهد. البته شایان ذکر است که تمامی این موارد در عرض چند میکرو ثانیه رخ می دهد.

اداره آزمایشگاه بر عهده الیزابت کلارک، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم و تِکنولوژی غذایی است. به عقیده وی احساس مردم درباره محصولات غذایی برای صنایع بسیار حائز اهمیت است و بخشی از زندگی هر روز مردم است. کلارک اضافه می کند که غذا در پیچیدگی های زندگی ما بسیار مهم است و بخشی از آن چیزی است که ما را حفظ می کند و همچنین بخشی از فرهنگ ماست.

یکی از آزمایشات اخیر که در آزمایشگاه ارزیابی حسی ویرجینیا تِک توسط محقق پسا دکتری، آیلی وانگ، انجام شده بررسی تاثیر نورپردازی LED بر روی شیر است. آن ها با استفاده از یک آزمون گروهی به این نتیجه رسیدند که مزه شیر وقتی در معرض نور LED پایین قرار دارد، بهتر است. زیرا اکسیداسیون (که باعث خراب شدن طعم شیر می شود) را کند می کند.

امکانات آزمایشگاه ارزیابی حسی ویرجینیا تِک

  1. ​ده کابین ارزیابی حسی مجزا ( مجهز به نورپردازی LED کنترل دقیق و دارای گزینه های متعدد، و مجهز به ایستگاه کاری (workstation) برای جمع آوری داده های حسی )
  2. اتاق آموزش فردی و گروهی برای پانلیست ها
  3. آزمایشگاه آماده سازی نمونه های مجزا و کنترل شده
  4. دوربین های مشاهده گر با نرم افزار ضبط ویدئوی همزمان
  5. نرم افزار تحلیل حالت های صورت خودکار
  6. نرم افزار مشاهده گر برای تحلیل رفتار فردی و گروهی