شیر طعم دار! آری یا خیر؟!

1396-09-26

شیر ( ساده باشد و یا شکلاتی و طعم دار) نقش حیاتی در کمک به زندگی انسان ها ایفا می کند. خصوصا کودکان، که مواد مغذی موثر در سلامتی آنها را در اختیارشان قرار می دهد. شیر طعم دار یک راه حل فوق العاده برای سلامتی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان است که در کنار لذت بردن از مصرف آن می توانند از 9 ماده اصلی و مغذی درون شیر نیز بهره مند شوند- مواد مغذی که کمک می کنند کودکان ما در آینده به بزرگسالانی قوی تر و سالم تر تبدیل شوند.

برای تامین سه مورد (ویتامین D، کلسیم و پتاسیم) از چهار مورد ماده  مغذی که هم کودکان و هم بزرگسالان باید مقادیر زیادی از آن ها را استفاده کنند شیر ( از جمله نوع طعم دار آن) بهترین منبع غذایی است. تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که شیرهای طعم دار را نسبت به سایر انواع شیر بیشتر مصرف می کنند دارای رژیم غذایی بهتری بوده و دیگر مقادیر اضافی شکر و چربی مصرف نمی کنند و از طرف دیگر در مقایسه با بچه هایی که شیر طعم دار استفاده نمی کنند وزن سالم تری دارند. در واقع شیر های طعم دار تنها 4% قند بیشتر به رژیم غذایی افراد 2 تا 18 ساله اضافه می کنند. و این در حالی است که نوشیدنی های شیرین و گازدار و بدون گاز به میزان 46% بیشتر قند دارند. شیرهای طعم دار حاوی 9 ماده ضروری مغذی هستند که از جمله آن کلسیم و ویتامین D است- مطابق FDA در سال 2015، بیشتر کودکان به اندازه کافی این مواد غذایی ضروری  را به دست نمی آورند.  

 

در مدارس آمریکا شیر طعم دار ارائه می شود! چرا ؟!

بسیاری از سازمان های فعال در زمینه سلامت و تغذیه همواره به نقش ارزشمند شیرهای کم چرب، بدون چربی و یا طعم دار در برآورده کردن نیازهای غذایی مصرف کنندگان تاکید دارند. این سازمان ها همچنین به این موضوع اشاره می کنند که فارغ از ارزش بالای غذایی شیرهای طعم دار این نوع از شیرها حاوی مقدار اضافی قند هستند. وجود شیر های طعم دار در منو غذایی مدارس این اطمینان را خواهد داد که کودکان، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز برای تقویت استخوانها و سلامت جسمی شان را به دست خواهند آورند.

 

آیا شیرهای طعم دار سرشار از شکر و قند اضافی هستند؟

شیرهای طعم دار تنها 4% قند و 2% کالری از مجموع قند و کالری رژیم غذایی کودکان را شامل می شوند،، اما از طرفی 9 ماده مغذی اساسی را در اختیار آن ها قرار می دهند که آن را تبدیل به انتخاب مناسب تری نسبت به سایر نوشیدنی ها می کند. در کشور آمریکا، صنایع لبنی با تغییر فرمولاسیون این نوع از شیر، چربی، کالری و قند موجود در شیرهای طعم دار را به میزان 38 % کاهش داده اند. بیشتر شیر های طعم دار دارای 150 کالری انرژی و حتی کمتر هستند و به طور میانگین 122 کالری انرژی دارند که این مقدار تنها 25 کالری بیشتر از شیرهای بدون طعم است. 

 

منبع

https://www.drink-milk.com/common-questions/flavored-milk/