شرکت جانسون بیبی : گرایش به ایمنی مهم تر از گرایش به "طبیعی بهترین است" می باشد

1397-03-12

در شرکت جانسون، هیچگاه طبیعی بودن مهمتر از ایمن بودن و بی ضرر بودن نبوده است که این شعار در ویدئو تبلیغاتی شرکت Johnson’s Baby بیان شده است. عاشقان دیدگاه " طبیعی بهترین است " به بازار غذا، محصولات پاک کننده، آرایشی و بهداشتی، بهداشت شخصی و حتی خاک گربه نیز نفوذ کرده اند، اما چرا ؟

دیوید میس (David Mays) پدر دو کودک و مدیر ارشد بخش مشارکت های علمی بین الملل در شرکت جانسون است می گوید: در حالی که بسیاری از والدین برای فرزندان خود محصولات طبیعی را می خواهند، اما همیشه مواد طبیعی و ارگانیک برای کودکان انتخاب هایی بی خطر و ایمن نیستند.

او به یک نکته ظریف در بازار اشباع شده از ترکیبات گیاهی اشاره می کند که زمانی که یک محصول برای سنین خاصی از افراد به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی غیرقابل ذکر در بازار پذیرفته نمی شود با یک قیمت شفاف می توان به انجمن والدین طرفدار طبیعت وارد شد. بحث بر سر محصولات طبیعی و شیمیایی کاملا ساده شده است. زمانی که مصرف کنندگان به این باور رسیده اند که بیشتر محصولات طبیعی بهتر و بی ضررتر از محصولات شیمیایی هستند. در واقع این یک موضوع ساده نیست بلکه ساده سازی بیش از حد برای ضربه زدن به مشتری است.

نظرات در مورد ویدئو تبلیغاتی قابل دسته بندی است اما این موضوع را نشان می دهد که برخی از مصرف کنندگان این موضوع را تغییر جدیدی در عرف بازاریابی محصولات طبیعی می دانند. یکی از نویسندگان می نویسد: از شما متشکریم که از ترس دلال بازی سکوت نکردید. خوشحالیم از اینکه همچنان در کنار دستاوردهای علمی ایستاده اید و زمان زیادی را صرف تحقیقات علمی می کنید که محققان برای محصولات شما انجام می دهند. برخی ها نیز شوخ طبع بودند، مثلا یکی از آنها می نویسد آیا این یک شوخی است؟! مواد طبیعی خوب نیستند پس می بایست کودکان عزیزمان را با مواد شیمیایی سمی تغذیه کنیم؟! شرکت جانسون از این پس در خرید های من به یک پله پایین تر نزول کرد.

به دلیل یک باور غلط به سادگی می توان گفت مواد و ترکیبات طبیعی همواره سالم و بدون ضرر هستند چرا که در طبیعت به وجود آمده اند. در واقع چه یک ماده منشا طبیعی داشته باشد و یا منشاء مصنوعی، تاثیری بر میزان سلامتی، بی ضرر بودن یا درجه سمی بودن آن ندارد. مایز می گوید که تمامی مواد و ترکیبات طبیعی خوب نیستند و همه ترکیبات مصنوعی نیز بد نیستند. تمامی عناصر چه طبیعی باشند و چه مصنوعی/ شیمیایی می بایست از نظر اثربخشی و بی ضرر بودن مورد ارزیابی قرار بگیرند.

بدلیل تصور و باور گسترده ای که در مورد ترکیبات مصنوعی وجود دارد و آنها را تاحدی بدتر و زیان بارتر از مواد طبیعی می دانند، شرکت ها سعی می کنند در فرمول محصولات خود بازنگری کرده و ترکیبات مصنوعی را حذف کنند در حالی که دیگر برندهای زیر شاخه بر همان باور غلط باقی می مانند.

محصولاتی را در نظر بگیرید که حاوی روغن عصاره اند و همواره در میان مردم در حال محبوب تر شدن هستند. عصاره هایی که از گیاهانی مثل نعناع فلفلی، مرکبات، علف لیمو استخراج می شوند، این ترکیبات غلیظ برای مصارف درمانی در سنین مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات یا به صورت خالص، و یا به عنوان مواد اولیه در محصولات بهداشتی و محصولات خانگی به وفور در دسترس مردم قرار می گیرند تا باعث بالا بردن اعتبار برند از لحاظ طبیعی بودن و تاکید بر عدم استفاده از مواد شیمیایی باشند. اما مشابه خیلی از چیزهای دیگر که می خوریم و یا بر روی بدن استعمال می کنیم، روغن های عصاره ای شیمیایی بسته به خواص، غلظت، دوز، علت مصرف و یا عوامل دیگر می توانند تاثیرات خوب و یا زیان باری بر روی بدن داشته باشند. بر اساس نظر FDA، گاهی اوقات مردم فکر می کنند روغن عصاره و یا ترکیباتی که از گیاهان گرفته می شوند حتما باید ایمن و بی ضرر باشند. اما برخی گیاهان حاوی مواد سمی، حساسیت زا هستند و زمانی که بر روی پوست استفاده می شوند موجب ایجاد علائم آلرژی زا می شوند.

ترس رایج از ترکیبات شیمیایی بیشتر مربوط به شرکت های تولید کننده محصولات بچه می شود مثل شرکت Honest که متعلق به بازیگر سرشناس جسیکا آلبا است و همواره به خاطر ضمانت "غیر صادقانه اش" در مورد عدم استفاده از ترکیبات شیمیایی در محصولات خود افتخار کرده است. در صحبتی که با دستیار نویسنده دکتر آلیسون برنیستون در سال گذشته داشتیم، ترکیبات موجود در محصولات شرکت Honest همواره بی خطر نبوده اند. ژل معطر پرتقالی ضدعفونی کننده دست این شرکت که از "گیاهان دارویی تسکین دهنده" تهیه شده است و فاقد هر گونه مواد شیمیایی نامناسب است را تهیه کنید. این ژل حاوی روغن پرتقال است که با لیمونن (limonene) ترکیب شده است همان ماده ای که رایحه آشنای مرکبات را به وجود می آورد. در همین راستا: "سازمان معتبر حمایت از مصرف کننده Paula's Choice  (همچنین فعال در زمینه محصولات مراقبتی پوست)، این ژل را به خاطر خاصیتی که در ایجاد حساسیت بر روی پوست دارد یک انتخاب ضعیف و نامناسب در نظر گرفته است. به علاوه با بررسی ترکیبات لوازم آرایشی و بهداشتی که توسط انجمن ملی تجارت و تامین صنعت (industry-funded national trade association ) انجام شده است، نشان می دهد که اطلاعات کافی وجود ندارد که تایید کند این ترکیبات کاملا ایمن و بی ضرر هستند. مایز بیان می کند که، روغن پرتقال یکی از ترکیباتی است که شرکت  Johnson’s Baby از آن استفاده نمی کند.

شرکت هانست (Honest) تضمین می کند که محصولاتش هرگز حاوی روغن های غیرآلی و سولفات سدیم لورت (sodium laureth sulfate) و سایر مواد شیمیایی و ترکیبات مصنوعی نبوده است، موادی که عموما به عنوان "مواد بالقوه خطرساز برای سلامتی" شناخته می شوند. در مقابل شرکت جانسون  Johnson’s فارغ از فرآیند بازاریابی مبتنی بر ترس (fear-based marketing)، هر دو این مواد یعنی هم روغن های غیرآلی و هم سولفات سدیم لورت را در محصولاتش استفاده می کند. وب سایت Johnson's Baby به این موضوع اشاره می کند که در انواع مختلفی از محصولات مرتبط با بهداشت فردی همواره روغن های غیر آلی به عنوان یک مرطوب کننده با قدرت بالا و مراقبت کننده از پوست مورد استفاده قرار می گیرند. این شرکت سابقه طولانی در استفاده بی خطر و ایمن از این مواد داشته و این مواد برای این اهداف پالایش می شوند.

به نظر می رسد شرکت Johnson's Baby به ظرفیت والدین در زمینه یادگیری و انتخاب آگانه باور دارد، که ورای برچسب محصولات، هدف تمام ترکیبات موجود درمحصولاتش را توضیح می دهد. در موقعیتی که شعار "طبیعی بهترین است" بجای فرهنگ واقعیت موجب هدایت فرهنگ ترس در والدین می شود، بهتر است به شرکتی توجه کنیم که به جای موافقت، بیشتر توضیح می دهد.

 

منبع:

https://www.forbes.com/sites/kavinsenapathy/2017/06/08/safety-more-important-than-following-the-natural-is-best-trend-says-johnsons-baby/#362a7b07372a